Borys Szyc otwiera teatr w internecie!

Rok 2018 to początek nowego rozdziału, który zapiszemy na kartach historii teatru. Wchodzi w życie nowy pomysł Borysa Szyca. Aktor postanowił przenieść teatr tam gdzie widzów jest w tym momencie najwięcej, czyli do Internetu. Nie jest to pierwsza rewolucja dotycząca teatru.  Pierwszy pomysł, przeniesienia utworu dramatycznego z teatralnych desek do nowoczesnego medium, pojawił się w 1924 roku.  Było to w Anglii, nadano wtedy poprzez radio dramat Richarda Hughesa A Comedy of Danger. Rok później odbył się pierwszy pokaz telewizyjny z Londynu. Teatr telewizji narodził się trzy lata później. Pokazano wtedy wizerunek Apolonii Chałupiec, znanej szerokiej publiczności jako Pola Negri.

 

Natomiast w amerykańskiej telewizji pokazano Posłańca Królewskiego. To tam teatr telewizji najszybciej się rozwinął, oczywiście za sprawą sponsorów, którzy chętnie inwestowali pieniądze. W Polsce teatr telewizji miał swoją premierę w 1953 roku, na inaugurację pokazano spektakl Okno w lesie w reżyserii Józefa Słotwińskiego. Kolejnym nowym tchnieniem życia w instytucję teatru było otwarcie w 2006 roku pierwszej dramatycznej sceny, czyli Teatru Polonia. Sukces komercyjny, zdobyta renoma, zachęciła innych do otwierania nowych obiektów. Nadszedł więc czas na kolejną rewolucję, tak chyba możemy śmiało nazwać nową inicjatywę aktora Borysa Szyca, Jarosława Kuźniara oraz Marka Maślanki. Wspólnie postanowili pójść z duchem czasu i zaadoptować teatr do internetu.

TheMuBa, czyli w skrót od „theatre, music, ballet” to nowy serwis internetowy w którym za 19.90 będzie można oglądać spektakle teatralne, koncerty, przedstawienia baletowe – wszystko na żywo.

W tym roku zobaczymy między innymi:

  • spektakl „Inne Rozkosze” transmitowany na żywo z Teatru Stu w Krakowie (12 października 2018 r. o godz. 19.00),
  • koncert World Orchestra Grzecha Piotrowskiego zarejestrowany specjalnie dla platformy w Teatrze Wielkim Operze Narodowej
  • „Ucho, gardło, nóż” na żywo z Teatru Polonia Krystyny Jandy w Warszawie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *